Rubriky
Turnaje

Zajímavosti a statistiky z Pardubic

Czech Open se ani letos neobešel bez několika návštěvníků z Boskovic. Kromě zkušeností a zá- žitků si naši hráči odvezli i stříbrnou a bronzovou medaili z ME amatérů! První získal Milan Boháček v rapidu a druhou přidal ve vážných partiích Ladislav Petr.

Přehled

V rámci ME amatérů bylo rozdáno celkem 24 medailí (2 kategorie dle výkonnosti – do 1800 a 2000 ELO bodů, 2 kategorie dle tempa – rapid a vážné partie, muži a ženy). Pouze 4 z nich však zůstaly na domácí půdě. Zlato vybojoval Sergej Kuzmin (ŠK Bohemia Pardubice) ve vážných partiích v kategorii do 1800 ELO, stříbro Milan Boháček (ŠK Makkabi Boskovice) v rapid šachu do 1800 ELO a bronzové medaile získali ve vážných partiích do 1800 ELO bodů Ladislav Petr (ŠK Makkabi Boskovice) s Eliškou Zoerklerovou (TJ Auto Škoda Ml. Boleslav).

Ladislav Petr
Ladislav Petr na začátku vítězné partie 6. kola

Nejúspěšnějším „oddílem“ se stala Schola A. Karpova (RUS), jejíž čtyři zástupkyně získaly celkem pět medailí. Na druhém místě „pořadí klubů“ skončilo Makkabi Boskovice se dvěma medailemi. Je ovšem otázkou, nakolik je tato statistika pravdivá – řada hráčů svůj mateřský klub neuvedla. To je ale jejich chyba :-D.

Hráč Turnaj Výsledek
Pavel Hubený „D“ (ME < 2000) 4/9 (127. z 212)
„Turnaj novinářů“ 4/13 (13. z 14)
Milan Boháček „G3“ (rapid ME < 1800) 7,5/9 (2. z 136)
„N“ (superbleskový) 4/9 (33. z 47)*
„Q2“ (bleskový) 6/13 (36. z 62)
Ladislav Petr „E“ (ME < 1800) 7,5/9 (4. z 226)
Tomáš Marcikán „Q3“ (bleskový) 4/13 (54. z 58)

Naše výprava

Jak bylo zmíněno výše, největšího – medailového – úspěchu dosáhla dvojice Ladislav Petr – Milan Boháček. Oba však k medailím dospěli přesně z opačných stran. Ladislav si, přes dílčí problémy, počínal celý turnaj velice suverénně. Bohužel v předposledním kole si vybral velkou dávku smůly a nešťastně prohrál. Jak v SMS záhy komentoval: „Víš co je nejhorší? Že jsem to měl vyhraný a pak přišel jeden chybnej tah.“ Bronzovou medaili ale naštěstí zachránil. Naopak Milan se nechal po bezchybném začátku ukolébat, přestal bojovat a zle na to doplatil jasnou prohrou v pátém kole. Paradoxně právě tato v něm znovu probudila touhu vítězit. Následující šňůra čtyř výher zajistila zisk stříbrné medaile.

Našim tradičním a dlouholetým (ač každý rok tvrdí „příště již nepojedu„) účastníkem je Pavel Hubený. V silně obsazeném „D“ turnaji skvěle začal – porazil i nasazenou jedničku! – ale závěr si jistě představoval trochu jinak. Chuť si spravil aspoň v turnaji novinářů, kde mimo jiné porazil i IM Sergeje Bystrova (2300F)!

Premiérově se na „pardubický led“ podíval Tomáš Marcikán. Prezentoval se velmi solidním výkonem v bleskovém turnaji „Q3“.

„Zbytek“ okresu?

Nejpočetnější a nejsilnější výpravou se může chlubit Adamov, který měl dva zástupce v silném „B“ turnaji a celkem pět želízek v ME amatérů – dvě do 2000 a tři v kategorii do 1800 ELO bodů. Celkem se účastnilo 10 hráčů z okresu Blansko (nepočítaje hráče Boskovic). Snad je toto číslo úplné – projít všechny startovní listiny je velmi náročný úkol…

Hráč Oddíl Turnaj Výsledek
Pavel Masák Spartak Adamov
„B“ (vážný) 5/9 (103. z 281)
Martin Handl Spartak Adamov „B“ (vážný) 6/9 (37. z 281)
Radek Trmač
Spartak Adamov „E“ (ME < 1800) 6/9 (22. z 226)
Petr Ležák
Spartak Adamov „D“ (ME < 2000) 3,5/9 (172. z 212)
Dušan Hloušek
Spartak Adamov „D“ (ME < 2000) 3/8 (185. z 212)
Dana Ležáková Spartak Adamov „E“ (ME < 1800) 4/9 (158. z 226)
Petra Masáková
Spartak Adamov „E“ (ME < 1800) 5/9 (97. z 226)
Václav Chládek
ŠK Garde Lipovec „O“ (rapid dvojic) 3/7

„G1“ (rapid MČR) 4/9 (88. z 132)
Martin Habina
ŠK Garde Lipovec „VIP turnaj“ 4/9 (16. z 26)
Michal Hnilička
Sokol Rudice „B“ (vážný) 2/9 (269. z 281)

Zaujalo…

Rating – pardubický turnaj je typický účastí mnoha mladých, talentovaných hráčů, jejichž výkonnost neustále stoupá a jejichž rating proto bývá silně podceněn. Občas však toto „podcenění“ dosahuje neuvěřitelných hodnot. Dmitrijs Tokranovs je mladým lotyšským hráčem s mezinárodním ratingem 1797. Jeho výkon (perfo) v rámci bleskových „Q“ turnajů? Q1 – 2248 (!!), Q2 – 2181, Q3 – 2093. Pokud vezmeme v úvahu nepsané pravidlo, že rozdíl třídy znamená cca 200 bodů ratingu, hrál tento dvanáctiletý hráč v průměru o 2 třídy lépe, než by odpovídalo papírovým předpokladům! Přesto v rámci ME amatérů v rapid šachu obsadil „až“ 3. místo…