Život je jako hra v šach, mění se s každým tahem (čínské přísloví)

Šachový klub Makkabi Boskovice pořádá během roku řadu šachových akcí. Následující text je stručným představením a shrnutím jejich dosavadní historie. Detailní informace naleznete pod jednotlivými položkami menu.

O putovní Pohár Makkabi

Známý turnaj v bleskovém šachu. Nejvýznamnější akce Makkabi Boskovice. První ročník se konal nedlouho po založení klubu v roce 1994. Úspěch (48 účastníků) vedl k dalším pokračováním, které se navíc mohly pochlubit rostoucím počtem návštěvníků i vyšší hráčskou kvalitou. Zásadní zlom přinesl 7. ročník, symbolicky pořádaný v roce 2000. V Boskovicích se poprvé hrálo o titul přeborníka Moravy a Slezska! Rekordní účast 122 šachistů, včetně několika velmistrů a mezinárodních mistrů, katapultovala turnaj mezi nejvýznamnější podniky v celé republice. V nastolené cestě pokračovaly i další ročníky. Desátý se dokonce odehrával v nádherném prostředí nově rekonstruovaného zámeckého skleníku a kromě sportovních, nabídl účastníkům i kulturní zážitky. S turnajem byla spojena výstava obrazů a dřevěných plastik. Zde však slavná historie náhle končí. Pavel Hubený, duchovní otec turnaje a zároveň hlavní organizátor, se náročné přípravě dalšího ročníku nemohl věnovat a  žádný nástupce se nenašel.

Ačkoli se zdálo, že “Pohár Makkabi” patří do historie, podařilo se jej obnovit. Pavel sbíral sílu dlouhých šest let, ale nakonec 11. ročník uspořádal. Novodobá historie, není tak pompézní – přibila konkurence a velkolepé přebory Moravy a Slezska vystřídaly přebory krajské. Přesto turnaj patří k nejsilnějším v rámci Jihomoravského kraje. Snad jeho sláva a kvalita poroste stejným tempem, jako v prvních ročnících…

O černohorský soudek

Turnaj čtyřčlenných družstev v rapid šachu, pojmenovaný podle hlavního sponzora – pivovaru Černá Hora. Řada ročníků byla uzavřena pouze pro okres Blansko. V posledních letech turnaj prožívá menší renesanci. Díky stabilnímu zázemí v boskovické Sokolovně byla účast rozšířena také na všechny účastníky KP II. A (tzn. Kuřim, Vyškov, Tišnov,…). Správnost nového směru potvrzují rekordní počty účastníků i kladný ohlas mezi domácími šachisty.

O putovní pohár TOPNET

Nový turnaj, pořádaný zejména díky podpoře společnosti TOPNET. Původně plánovaný jako doplněk k bleskovému turnaji “O putovní pohár Makkabi”. Relativně nízký zájem však vyvolává otázky ohledně budoucí podoby a změny termínu.

Oddílový přebor

Další z řady klubových novinek. Dlouhodobý turnaj členů Makkabi Boskovice se zápočtem na LOK ČR. Prvního ročníku se zúčastnila více než polovina oddílu. Smyslem akce je zejména trénink vážných partií a příprava na reprezentaci v krajských a okresních soutěžích družstev.

O putovní pohár DDM (mládež)

Seriál inspirovaný brněnským turnajem “Druhé úterý”. Hraje se každý třetí čtvrtek v měsíci (s výjimkami) v DDM Boskovice. Kromě boskovických šachových nadějí se turnaje účastní i hráči z Jevíčka a Kunštátu. Zpestřením je systém bodování, který určí nejúspěšnějšího hráče seriálu. Pro něj je určena odměna v podobě velkého putovního poháru plného sladkostí.

O pohárek TOPNET (mládež)

Mládežnický turnaj konaný společně s “Putovním pohárem TOPNET”. Současně slouží jako speciální úvodní turnaj seriálu “O putovní pohár DDM”. Vzhledem k nízké účasti na prvním ročníku je další osud turnaje nejistý. Rádi bychom ho však zachovali a pomohli rozšířit mezi dětmi zájem o šachovou hru.


                             
Miniatury
Kalendář
  • 27.2.2018Šachový kroužek (skupina "A")
  • 28.2.2018Šachový kroužek (skupiny "B" a "C")
  • 1.3.2018Volný trénink
  • 1.3.2018Konec termínu pro včasné zaplacení členských příspěvků
AEC v1.0.4
Galerie
Soustředění Poslední partie kola Družstva dětí Nejlepší tým turnaje