Život je jako hra v šach, mění se s každým tahem (čínské přísloví)

Šachový klub v Boskovicích funguje přes 20 let. Dlouhodobě má přes třicet členů. Společně s Lipovcem a Adamovem patří mezi trojici největších klubů na okrese Blansko a desítku největších v celém Jihomoravském kraji.

Klub řadu let spolupracoval s restaurací Makkabi v turisticky vyhledávané lokalitě boskovického židovského města. Restaurace však byla v roce 2016 uzavřena a oddíl se přestěhoval do nových prostor v hotelu a restauraci Slavia. Atraktivní zázemí nabídlo nejen dostatek klidu pro tréninky i zápasy, ale umožnilo také pořádání menších turnajů.

Oddíl organizuje řadu turnajů. Největším je Černohorský soudek, turnaj čtyřčlenných družstev v rapid šachu. Úspěch má také seriál měsíčních rapid turnajů pro děti a mládež O putovní pohár SVČ, pořádaný ve spolupráci s místním střediskem volného času. Nejznámější šachové turnaje v Boskovicích jsou ovšem spojeny se jménem Pavla Hubeného. Především bleskový turnaj O putovní pohár Makkabi patřil v době své největší slávy k vyhledávaným akcím pro šachisty z celé republiky. Nejsilnější ročník přilákal 122 hráčů, což je dosud nepřekonaný rekord nejen pro Boskovice, ale také celý okres Blansko.

Boskovičtí šachisté nebyli ochuzeni ani o netradiční a mimořádné akce. Jednou z nejpovedenějších se stal turnaj v baskickém šachu, hraný u příležitosti dvacetiletého výročí založení klubu. Pravděpodobně se jednalo o první oficiální turnaj v této nové šachové disciplíně na území České republiky.

Pavel Hubený patřil také k průkopníkům v práci s mládeží. Zahájil spolupráci s někdejším domem dětí, která trvá dosud, přestože pozici trenéra již předal Milanu Boháčkovi. Boskovická šachová mládež má za s sebou i první úspěchy. Lukáš Osouch a Vladislav Martyniuk obstáli i v krajské konkurenci a dokázali si vybojovat postup na uzavřené mistrovství republiky v rapid šachu. Boskovice v roce 2017 uspořádaly i první okresní přebor družstev mládeže ve vážném šachu. Domácí družstvo vybojovalo druhé místo za suverénním Jevíčkem.

Hráči z Boskovic vybojovali řadu medailí a pohárů v okresních i krajských soutěžích. Rekordmanem je v tomto ohledu Libor Chloupek, dlouholetý nejsilnější hráč klubu. Jedním z největších úspěchů boskovického šachu jsou také dvě vítězství v krajském přeboru družstev v rapid šachu. Ladislav Petr a Milan Boháček se mohou pochlubit i mezinárodním oceněním. Mistrovství Evropy amatérů v Pardubicích jim přineslo stříbro a bronz.

Miniatury
  • Krajský přebor v bleskovkách Boskovicím nevyšel
    16.9.2017 | 22:02

Milan Boháček i Pavel Hubený zůstali za očekáváním (Chess-Results). Milan výborně začal (po 9. kole byl na průběžné 7. příčce), ale tradičně nezvládl závěr. Propadl se až na konečné 20. místo, což zhruba odpovídá jeho nasazení. Pavel se nemohl dostat do tempa a obsadil až 32. místo, když zbytečně ztratil několik nadějných pozic.

• Open Jeseník
    27.8.2017 | 14:12

Pavel Hubený obsadil v “B” turnaji celkové 18. místo (výsledky). Do předposledního kola se držel v první desítce, ale v posledních dvou kolech uhrál pouze jednu remízu. Konečné umístění přesto není neúspěch. Sílu soupeřů dokládá i nejvyšší pomocné hodnocení ze všech 104 účastníků turnaje.

• FIDE Open Staré Město 2017
    19.8.2017 | 23:44

Vlastimil Brda obsadil 103. místo (výsledky) se ziskem tří bodů z devíti partií (do posledního kola nebyl nasazen). Celkovým vítězem se stal GM Vojtěch Plát.