Oddíl

Šachový klub v Boskovicích funguje přes 20 let. Dlouhodobě má přes třicet členů. Společně s Lipovcem a Adamovem patří mezi trojici největších klubů na okrese Blansko a desítku největších v celém Jihomoravském kraji.

Klub řadu let spolupracoval s restaurací Makkabi v turisticky vyhledávané lokalitě boskovického židovského města. Restaurace však byla v roce 2016 uzavřena a oddíl se přestěhoval do nových prostor v hotelu a restauraci Slavia. Atraktivní zázemí nabídlo nejen dostatek klidu pro tréninky i zápasy, ale umožnilo také pořádání menších turnajů. 

Oddíl organizuje řadu turnajů. Největším je Černohorský soudek, turnaj čtyřčlenných družstev v rapid šachu. Úspěch má také seriál měsíčních rapid turnajů pro děti a mládež O putovní pohár SVČ, pořádaný ve spolupráci s místním střediskem volného času. Nejznámější šachové turnaje v Boskovicích jsou ovšem spojeny se jménem Pavla Hubeného. Především bleskový turnaj O putovní pohár Makkabi patřil v době své největší slávy k vyhledávaným akcím pro šachisty z celé republiky. Nejsilnější ročník přilákal 122 hráčů, což je dosud nepřekonaný rekord nejen pro Boskovice, ale také celý okres Blansko.

Boskovičtí šachisté nebyli ochuzeni ani o netradiční a mimořádné akce. Jednou z nejpovedenějších se stal turnaj v baskickém šachu, hraný u příležitosti dvacetiletého výročí založení klubu. Pravděpodobně se jednalo o první oficiální turnaj v této nové šachové disciplíně na území České republiky.

Pavel Hubený patřil také k průkopníkům v práci s mládeží. Zahájil spolupráci s někdejším domem dětí, která trvá dosud, přestože pozici trenéra již předal Milanu Boháčkovi. Boskovická šachová mládež má za s sebou i první úspěchy. Lukáš Osouch a Vladislav Martyniuk obstáli i v krajské konkurenci a dokázali si vybojovat postup na uzavřené mistrovství republiky v rapid šachu. Boskovice v roce 2017 uspořádaly i první okresní přebor družstev mládeže ve vážném šachu. Domácí družstvo vybojovalo druhé místo za suverénním Jevíčkem.

Hráči z Boskovic vybojovali řadu medailí a pohárů v okresních i krajských soutěžích. Rekordmanem je v tomto ohledu Libor Chloupek, dlouholetý nejsilnější hráč klubu. Jedním z největších úspěchů boskovického šachu jsou také dvě vítězství v krajském přeboru družstev v rapid šachu. Ladislav Petr a Milan Boháček se mohou pochlubit i mezinárodním oceněním. Mistrovství Evropy amatérů v Pardubicích jim přineslo stříbro a bronz.