Rubriky
Domácí Nezařazené

Sezóna je u konce

Sezóna 2011/12 skončila. Boskovice obsadili třetí místo v KP II. A, druhé v OP Blansko, vyhrály krajský přebor v rapid šachu družstev i domácí turnaj „O černohorský soudek“. Dařilo se nám i v turnajích jednotlivců – Dušan Dobeš s Ladislavem Petrem obsadili první dvě místa v Lipovci, Libor Chloupek bral bronz na Vánočním turnaji ve Sloupě. Na turnajích mládeže sbíral vavříny Filip Dvořáček.

Družstva

V sezóně 2011/12 startovaly v mistrovských soutěžích družstev poprvé 3 týmy Boskovic. Nejsilnější „A“ tým obsadil v KP II. A třetí místo. Do posledních kol bojoval s Vyškovem a Kuřimí o teoretickou možnost zvítězit a postoupit do vyšší soutěže. Jakékoli šance však definitivně zmařila nešťastná prohra s Blanskem v předposledním kole. Tradičně složené družstvo doplnil jako host bývalý hráč Boskovic Leoš Ševčík (7,5/10) a na první šachovnici Jiří Marek (2,5/4), člen TJ Podlužan Prušánky. Procentuálně nejúspěšnějším byl Libor Chloupek (zisk 77,78 % bodů na 3. šachovnici), bodově nejúspěšnějším Leoš Ševčík (7,5 bodu z 10 partií na 4. šachovnici). Nejcennější skalp získal Dušan Dobeš (Jan Košata 2201N).

Konečné druhé místo vybojoval „B“ tým v Okresním přeboru. Družstvo doznalo několika změn a drobného posílení. Škoda jediné prohry s Rudicí, kde se bohužel plně ukázala jistá nezkušenost zadních šachovnic se silnějšími soupeři. Procentuálně nejúspěšnějším hráčem se stal Filip Dvořáček (zisk 100 % bodů na pozici náhradníka). Plný počet bodů získal také Mikuláš Derňár, který však odehrál pouze jedinou partii. Nejvíce bodů získal Radomír Walletzký (7 bodů z 9 partií na 4. šachovnici) společně s Tomášem Marcikánem (7 bodů z 8 partií na 8. šachovnici).

Třetí družstvo Makkabi obsadilo v Základní soutěži 4. místo. Vzhledem k nízkému počtu přihlášených týmů se soutěž hrála systémem „každý s každým“ trojkolově. Velkým přínosem bylo začlenění mladých hráčů do družstva a jejich pravidelné nastupování. Právě Filip Dvořáček, jedna z mladých nadějí, se stal procentuálně i bodově nejúspěšnějším hráčem.

Tabulka níže uvádí seznam všech hráčů klubu spolu s počtem odehraných vážných partií (soutěže družstev a oddílový přebor). Ratingy jsou aktualizovány k 5.5.2012, přičemž poslední sloupec udává přírůstek/úbytek ratingových bodů.

* – rating k 5.5.2012
** – Pavel Hubený hostoval za TJ Sokol Krouna (5,0/8)

Šíříme slávu boskovického šachu

Jednoznačně největším úspěchem se stalo vítězství družstva Makkabi na „Poháru JmŠS v rapid šachu družstev“. Boskovice rozhodně nepatřily k favoritům, ovšem perfektní výkony Libora Chloupka na první šachovnici (perfo 2379!) a Pavla Hubeného na čtvrté šachovnici (perfo 2238!) položily základ k nečekanému úspěchu, který Boskovice potvrdily i na domácím turnaji družstev „O černohorský soudek“. Zde však patřily k největším favoritům a tak nepřekvapilo vítězství, jako spíše suverénní proplutí celou finálovou skupinou.

V turnajích jednotlivců se největším úspěchem může pochlubit Dušan Dobeš, který zvítězil na Okresním turnaji v Lipovci a Libor Chloupek, který získal 2. místo na Vánočním turnaji ve Sloupě. Výborný výkon předvedl Libor také na turnaji v Přibyslavi, naopak bleskovky v Městečku Trnávce vyšly lépe Milanu Boháčkovi. Senzaci však Milan způsobil 27. místem na supersilném rapid turnaji v Hustopečích, kde předběhl řadu titulovaných hráčů!

Seznam uvádí všechny turnaje (chybí snad pouze jeden turnaj „U Pásků“), kterých se v uplynulé sezóně zúčastnili hráči Makkabi Boskovice. Sloupce uvádí datum konání turnaje, název a místo konání, kategorii turnaje a počet účastníků, počet zúčastněných hráčů (případně družstev) Makkabi Boskovice (sloupec označen „M“) a nejlepší umístění. Kategorie dělí turnaje na mládežnické („Mládež“) s případnou poznámkou, zda se jedná o Okresní přebor nebo součást Krajského přeboru v rapid šachu („OP“, „KP“). Další kategorií jsou turnaje okresní („Okres“), kde jsou všichni, případně naprostá většina účastníků, hráči okresu Blansko a kategorie otevřená („Open“), kterých se účastní širší okruh hráčů a některé z těchto turnajů jsou i součástí Grand Prix ČR v rapid šachu („GP“).

Datum Název (místo) Kategorie (hráčů) M Nejúspěšnější (perfo)
10.9. O put. pohár TOPNET (Boskovice) Okres (20) 5 8. Pavel Hubený (1846)
10.9. O pohárek TOPNET (Boskovice) Mládež (5) 2 1. Filip Dvořáček
11.9. O put. pohár Makkabi (Boskovice) Open/KP (66) 4 49. Milan Boháček (1952)
17.9. O poh. místostarosty… (Brno) Open (66) 1 24. Milan Boháček (1896)
24.9. Mezinárodní šach. turnaj (Lipovec) Okres+pozvaní (46) 3 12. Milan Boháček
28.9. Memoriál O. Šípka (Brno) Open (67) 3 27. Milan Boháček (1887)
12.11. O pohár GŘ HVP (Přibyslav) Open/GP (74) 3 10. Libor Chloupek (2241)
17.11. Memoriál J. Hasoně (Sloup) Okres (36) 4 8. Milan Boháček
17.12. Třetí sobota – prosinec (Brno) Open (38) 1 16. Milan Boháček (1910)
26.12. Vánoční turnaj (Lipovec) Okres (26) 3 3. Pavel Hubený
28.12. Vánoční turnaj (Sloup) Okres (72) 9 2. Libor Chloupek
30.12. Memoriál J. Pavliše (Krouna) Open (72) 6 26. Milan Boháček
22.1. Třetí sobota – leden (Brno) Open (46) 2 12. Milan Boháček (2100)
18.2. Gillarův memoriál (Brno) Mládež/KP (skupiny) 2 13. Filip Dvořáček1
18.2. Třetí sobota – únor (Brno) Open (32) 2 7. Milan Boháček (2108)
25.2. OP ml. v rapid šachu (Kunštát) Mládež/OP (29) 3 1. Filip Dvořáček
10.3. OŠT (Lipovec) Okres (51) 8 1. Dušan Dobeš
17.3. OP v bleskové hře (Sloup) Okres/OP (23) 1 3. Libor Chloupek
24.3. Jarní turnaj (Brno) Mládež (13) 2 1. Filip Dvořáček
31.3. Pohár JmŠS v rapid… (Vyškov) Kraj/KP (7 týmů) 1 1. Makkabi Boskovice2
31.3. Memoriál J. krejčího (Rajhrad) Mládež/KP (skupiny) 2 4. Filip Dvořáček1
7.4. Velikonoční turnaj (Měs. Trnávka) Open (100) 7 11. Milan Boháček (2174)
7.4. Velikonoční turnaj (Křtiny) Open (65) 1 41. Vlastimil Brda (1604)
15.4. Turnaj mládeže (Jevíčko) Mládež (skupiny) 4 1. Filip Dvořáček
19.4. O put. pohár DDM (Boskovice) Mládež (seriál) 6 1. Filip Dvořáček3
22.4. O černohorský soudek (Boskovice) Okr.+pozv. (16 týmů) 4 1. Makkabi Bosk. „A“4
8.5. Pohár JmŠS v blesk… (Vyškov) Open/KP (11 týmů) 1 7. Makkabi Boskovice5
19.5. Vyškovská rošáda (Vyškov) Mládež/KP (skupiny) 2 7. Filip Dvořáček1
26.5. Pierrova plichta (Němčice) Okres (36) 4 4. Milan Boháček
9.6. O pohár starosty… (Hustopeče) Open/GP (148) 2 27. Milan Boháček (2284)

1 – Turnaj rozdělen na samostatné věkové skupiny, nejúspěšnější vybrán dle pořadí ve skupině.
2 – Hráči (perfo): Chloupek (2379), Ševčík (1891), Boháček (2106), Hubený (2238), Veselý (1809).
3 – Filip Dvořáček se stal celkovým vítězem seriálu, skládajícího se z 8 turnajů.
4 – Hráči: Chloupek, Dobeš, Boháček, Hubený.
5 – Hráči (perfo): Marek (1975), Ševčík (2014), Boháček (2036), Hubený (1836).