Rubriky
Domácí Mládež Turnaje

Dva poháry pro GM Krejčího

Velmistr Jan Krejčí vyhrál v Boskovicích turnaje v rapid i bleskovém šachu. Z domácích hráčů na sebe upozornil především jedenáctiletý Vladislav Martinyuk, který obsadil skvělé 19. místo v rapid turnaji.  

V sobotním rapidu „O putovní pohár TOPNET“ si nejvýše nasazený hráč, velmistr Jan Krejčí, počínal suverénně. Soupeřům povolil jen dvě remízy a zvítězil s náskokem celého bodu na dvojici IM Neklan Vyskočil a FM Kirill Burdalev.

Hra v plném proudu
Hra v plném proudu

Nedělní blesk „O putovní pohár Makkabi“ se zdál být dlouhou dobu jasnou záležitostí GM Petra Veličky. V první polovině turnaje nedal nikomu šanci a získal osm bodů z osmi partií. Porazil i dva nejvýše nasazené hráče turnaje, GM Krejčího a IM Kočiščáka. Závěr mu však nevyšel. Vyhrál jen dvakrát ze sedmi partií a v konečném pořadí se propadl až na třetí místo. Díky lepšímu pomocnému hodnocení zvítězil GM Jan Krejčí před IM Jiřím Kočíščákem.

Oba turnaje si tradičně zachovaly dobrou úroveň, letos startovala dvojice velmistrů, ale celkový počet hráčů zůstal za očekáváním. Potvrdil to i hlavní organizátor a ředitel turnaje Pavel Hubený: „Dle praxe a počtu přihlášených jsem doufal v šachové číslo 64 v obou turnajích“. Nedělní bleskovky hrálo 56 hráčů, rapidu se zúčastnilo jen 45 šachistů. Přes nižší účast viděl Hubený oba turnaje především v pozitivním světle: „Nejvíce mne potěšila hra „fair play“. Kromě jednoho případu nebylo třeba rozhodčích a to přesto, že se bojovalo mimo jiné o titul Přeborníka JmŠS. Samozřejmě mě těší i spolupráce s kamarády a spoluorganizátory Mirkem Osouchem, Mirkem Schůrkem i Milanem Boháčkem a dámou Alenou Dvořáčkovou“. Význam rozhodčích ovšem nebyl tak úplně zanedbatelný. „Letos bylo více sporů, než za několik předchozích let dohromady. Většinu se naštěstí podařilo vyřešit docela rychle, takže je nezúčastnění hráči pravděpodobně vůbec nezaznamenali,“ vysvětlil rozhodčí Milan Boháček.

Ředitel turnaje také prozradil, co mu o uplynulém víkendu nejvíce utkvělo v paměti. „Sugestivní pláč našeho talentovaného hráče Vladislava Martinyuka, kterého utěšoval otec Valerij a nestor českého šachu František Vykydal,“ řekl.

Občas se partie nepovede (autor: Pavel Hubený)
Občas se partie nepovede (autor: Pavel Hubený)

Nedělní bleskový turnaj se hrál zároveň jako přebor JmŠS v bleskové hře. Titul získal FM David Holemář. Nejlepším juniorem se stal Oskar Hájek. Ženy na startu chyběly. Ani emancipační nařízení, přikazující pořadatelům krajských přeborů vypisovat odměny pro muže a ženy ve stejné výši, šachistky přilákat nepomohlo.

Pořadatele teď čeká chvíle volna a čas na hodnocení. „Nyní pořádáme turnaj v menším rozsahu, dříve jsem měl měsíc „volna“ mezi doladěním skončené akce a přípravách na novou. Nyní začínám až v lednu,“ upřesnil Hubený.

Vladislav Martinyuk v akci
Vladislav Martinyuk v akci

Domácí měli v obou turnajích početné zastoupení. Osm jich startovalo v rapidu, šest v blesku. Nejsou započítáni Leoš Ševčík s Filipem Dvořáčkem, kteří oficiálně reprezentovali jiné kluby.

V rapidu se nejlépe dařilo právě Leoši Ševčíkovi, který obsadil 12. místo. Odehrál ale řadu partií proti znatelně slabším soupeřům. Zvlášť spokojený nemohl být ani ratingově nejsilnější boskovický hráč Dušan Dobeš. Nedařilo se ani dalším domácím oporám. Ladislav Petr i Milan Boháček skončili za očekáváním. Lepší výsledek určitě mohl uhrát i Pavel Hubený. Vzhledem k organizačním povinnostem většiny domácích šachistů se však vynikající výsledky ani očekávat nedaly. Únava se stala stěží překonatelným soupeřem. Čest domácích zachránil především mladý Vladislav Martinyuk, který předvedl výkon na úrovni takřka 1900! Dařilo se i dalšímu nováčkovi v boskovických řadách, Martinu Královi. Filip Dvořáček zaznamenal dílčí úspěch v podobě ceny pro nejlepšího hráče s ratingem 1601-1800.

V bleskovém turnaji si většina boskováků trochu napravila reputaci. Výkony sice nebyly často přesvědčivé, ale přinejmenším Pavel Hubený zaznamenal velmi solidní perfo na úrovni 2000.