Rubriky
Domácí Mládež Turnaje

Vojtěch Plát těsně vyhrál, Vladislav Martyniuk krajským přeborníkem H18!

Boj o první místo trval do posledního kola. Díky lepšímu pomocnému hodnocení zvítězil IM Vojtěch Plát před FM Josefem Kratochvílem. Třetí skončil IM Vojtěch Zwardoň.

Dvě kola před koncem turnaje se zdálo, že Vojtěch Plát si bez potíží pohlídá bodový náskok i vítězství. Prohra v předposledním kole mu však náskok vzala. Bodově se na něj dotáhl Josef Kratochvíl. Oba vedoucí hráči navíc zvládli i nepřímý souboj o první místo v posledním kole. Čtvrtou boskovickou trofej tak přineslo Vojtěchu Plátovi až pomocné hodnocení. Buchholz rozsoudil také pořadí na třetím a čtvrtém místě, kde Vojtěch Zwardoň předběhl velmistra Petra Veličku.

3.V.Zwardon,1.V.Plat, 2.J.Kratochvil
Nejlepší trojice, zleva: třetí IM Vojtěch Zwardoň, první IM Vojtěch Plát a druhý FM Josef Kratochvíl

Nejlepším jihomoravským hráčem a krajským přeborníkem se stal Josef Kratochvíl z Lokomotivy Brno. Druhý skončil Karel Kratochvíl a třetí Petr Skácelík. Titul krajské přebornice získala Julie Richterová ze Zastávky. Druhé místo vybojovala Nataša Richterová.

Julie Richterová v akci
Julie Richterová v akci

Mezi juniory kraloval v kategorii do osmnácti let domácí Vladislav Martyniuk. Oskar Hájek získal titul mezi hráči do dvaceti let. Nejlepší juniorkou se stala Julie Richterová.

Vladislav Martyniuk (vlevo) v boji s karlem Kredlem
Vladislav Martyniuk (vlevo) v boji s Karlem Kredlem

Začátek turnaje se přes veškerou snahu pořadatelů asi o půl hodiny zpozdil. Čekalo se na několik zbloudilých hráčů, kteří místo v Boskovicích skončili v severněji položených Letovicích. Jednotlivá kola se tradičně obešla bez zádrhelů, spor byl pouze jeden. Tradiční problém „nemožný tah proti spadlému praporku“ vzbudil vášnivou diskusi. Proti rozhodnutí rozhodčího bylo dokonce podáno odvolání, nicméně odvolací komise jeho rozhodnutí potvrdila. Detailně se problému věnuje jedno z témat na fóru ŠSČR, ze kterého také plyne, že rozhodčí, respektive odvolací komise, jednali zcela v souladu s pravidly.

GM Petr Velička proti IM Vojtěchu Plátovi
GM Petr Velička proti IM Vojtěchu Plátovi

Mezi domácími hráči nejvíce zazářil Vladislav Martyniuk, který se stal krajským přeborníkem do osmnácti let i nejlepším žákem turnaje! Na cenu dosáhl i Milan Boháček, který se stal nejlepším hráčem s ratingem 1851-2100. Slušné 25. místo obsadil i Leoš Ševčík, přestože je oficiálně hráčem Adamova. Špatné nebylo ani 42. místo Tomáše Marcikána. Pavel Hubený se musel věnovat organizačním povinnostem, takže ani jeho 46. místo nebylo nejhorší. Jan Havel s Vlastimilem Brdou skončili jen pár míst nad úplným dnem tabulky, ale vzhledem k jejich nasazení a velké síle turnaje se i to dalo považovat za průměrný výsledek. Celkově byl letošní ročník pro boskovické hráče jedním z nejúspěšnějších. Nikdo vysloveně nepropadl a naopak jsme vybojovali několik pěkných umístění.

Nejlepším hráčem okresu se stal celkově desátý Martin Handl, který předvedl vynikající výkon na úrovni 2200. Tři místa za ním skončil Milan Boháček a dařilo se také Zdeňkovi Hlouškovi na 21. místě. Poskočil o rovných 25 míst proti nasazení!

Nejlepší hráči JmŠS v kategorii dospělých
Nejlepší hráči JmŠS v kategorii dospělých

Děkujeme všem hráčům, sponzorům a členům Makkabi Boskovice, kteří pomohli s organizací a hladkým průběhem turnaje!

Kompletní výsledky jsou k dispozici na Chess-Results.