Rubriky
Ligy/přebory

První utkání v KPII jsme prohráli

V prvním kole nám los určil silného soupeře z Rudice. Jako první dohrál na 6. šachovnici Mirek Veselý. Soupeř postoupil pěšcem na 6. řadu, obsadil věžemi oba centrální sloupce a vytvořil jezdcem hrozby které se nedaly odvrátit bez velkých materiálních ztrát.

Na 1. šachovnici se Pavel Loubal s Michalem Radou dohodli na remíze. Jejich pozice byla vyrovnaná a nebylo vidět jak by někdo mohl získat výhodu. Jan Zemánek na 3. šachovnici vzdal svoji partii z důvodu zdánlivě neřešitelných hrozeb soupeře. Při rozboru partie jsme došli k závěru, že se dala zremizovat. Tento půlbod by nás ale od porážky nezachránil. Na 4. šachovnici se František Havel nechal zatlačit do velké defenzívy. Soupeř získal velkou prostorovou převahu, kterou využil k zisku materiálu a výhře.

Partie Jiřího Marka nejsou nikdy nudné. Tentokrát na druhou šachovnici sehrál velmi dobře zahájení. Získal dva pěšce a vyhranou pozici. V té chvíli mu soupeř napadl jezdcem věž kterou nechal Jirka stát a táhl jezdcem. Soupeř věž sebral, ale Jirka měl naštěstí k dispozici možnost vyměnit svého jezdce za soupeřovu věž. Na šachovnici zůstala Jirkovi dáma a šest pěšců a soupeři dáma, jezdec a tři pěšci. Jirka vyměnil dámy, jedním pěšcem se dostal na druhou řadu a dvěma pěšci proti jednomu soupeře začal na krajních sloupcích postupovat. Pokud by soupeř zvolil správný plán tak měl nejméně remízu, ale soupeř správnou variantu nezvolil a Jirka prosadil jednoho pěšce do dámy.

Jan Havel na 7. šachovnici získal ve střední hře figuru. Po několika nepřesných tazích soupeř pronikl dámou do oslabeného postavení Honzova krále. To mělo za následek ztrátu dvou figur a prohranou pozici. Na 8. šachovnici Mirek Prudil ztratil ve střední hře dva pěšce a po přechodu do jezdcové koncovky i celou partii. Jako poslední dohrál na 5. šachovnici Laďa Petr. Partii rozehrál dobře a soupeř mu nabídl remízu. Tu Laďa nepřijal i proto jaká byla situace na ostatních šachovnicích. Partie dospěla do koncovky J proti S a šesti pěšci na obou stranách, kdy Laďa využil lepších manévrovacích možností jezdce a s přehledem vyhrál. Další utkání hrajeme v Kuřimi, kde se pokusíme uhrát lepší výsledek.

Slavia Boskovice „B“   Sokol Rudice
Loubal Pavel Z 1998 ½ ½ 2054 Rada Michal Z
Marek Jiří H Z 1927 1 0 1972 Polách Daneš Z
Zemánek Jan Z 1849 0 1 1836 Hnilička Michal Z
Havel František Z 1742 0 1 1816 Matuška Jan H Z
Petr Ladislav V Z 1893 1 0 1689 Crhonek Vítězslav Z
Veselý Miroslav Z 1723 0 1 2028 Nejezchleb Drahoš K Z
Havel Jan 1700 0 1 1756 Klinkovský Jiří ZK
Prudil Miroslav 1766 0 1 1649 Toulec Richard
  2 ½ 5 ½  

Kompletní výsledky v databázi ŠSČR a na Chess-Results.

2 reakce na „První utkání v KPII jsme prohráli“

Docela by mě zajímal ten rozbor Zemánkovy partie. Dle finální pozice, kterou zveřejnil soupeř, tak to na záchranu partie moc nevypadá. Bílý střelec z h1 bije do vlastního pěšce a mine spoustu tahů než bude stát rozumně. Navíc holý král v centru, který bude po pár tazích zahnán na dámské křídlo, takže mu budou chybět 3 figury do obrany. To na první pohled vypadá, že se hraje jen o to kdy přijde výhra černého. Navíc poslední zbytky obrany rozmetá oběť jezdce.
Co se mé partie týče, tak soupeř měl střelce kterého si úplně zablokoval pěšci, takže se také hraje jen o to kdy bílý vyhraje. Jenže v závěru jsem nezvolil ideální plán a poslal pozici do naprosté remízy. Ve chvíli kdy jsem se začínal smiřovat s remízou, tak soupeř zdánlivě nevinným tahem umožnil přechod do výhry.

Musíte přijít na čtvrteční oficiální trénink a můžeme tu partii rozebrat ;-).

Komentáře nejsou povoleny.