Rubriky
Mládež Turnaje

Úspěchy v Lipovci, rekordní výprava získala první místo celkově i mezi mládeží

Vítězem tradičního rapid turnaje se stal Milan Boháček z Boskovic, který obhájil první místo z loňska. Druhý skončil Martin Pokladník (Sloup) a třetí Daneš Polách (Rudice). Neztratila se ani boskovická mládež. Nejlepším žákem byl vyhlášen Vojtěch Ochmanský a druhé místo získal Vojtěch Radosta (oba Boskovice).

Jiří Marek spokojen být nemohl

Turnaje se letos zúčastnilo 69 šachistů, což je proti loňsku nárůst o devět hráčů. Překvapivě na startu chyběla řada domácích opor a nedorazili ani hosté ze Slovenska. Největší organizační změnou bylo podávání oběda přímo v hracím sále a záměna řízku za guláš.

Boskovice přijeli v mimořádně početné výpravě, která čítala sedm hráčů Boskovic, čtyři hráče Letovic a tři další šachisty, kteří v Boskovicích dlouhodobě hostují a jsou s nimi pevně spojeni, přestože formálně hrají za jiné kluby.

Dušan Dobeš úporně přemýšlí…

Nejlepším boskovickým hráčem se stal Milan Boháček, který celý turnaj vyhrál. Obhajoba prvního místa nebyla jednoduchá. Klíčové vítězství přišlo v předposledním kole s Martinem Pokladníkem, který většinu turnaje vedl a potvrzoval formu ze soutěží družstev. Vzájemnou partii ovšem Milan vyhrál a sám se posunul na vedoucí pozici. Divokou partii posledního kola s Davidem Ševčíkem nakonec také otočil ve svůj prospěch a mohl začít slavit své druhé vítězství na turnaji.

Dušan Dobeš s Pavlem Hubeným obsadili 6. a 7. místo. Oba se v úvodu trochu trápili, ale solidním závěrem se probojovali až do první desítky. Pavel Hubený se navíc postaral o největší senzaci turnaje, když v prvním kole prohrál s Vlastimilem Brdou. Ten je o několik set ratingových bodů slabší a v konečném pořadí mu nakonec patřilo až 58. místo.

Filip Dvořáček analyzuje partii posledního kola s Martinem Pokladníkem

Devátou příčku obsadil Filip Dvořáček, který bohužel nevyužil šanci v posledním kole. Případná výhra by jej posunula až na bronzovou pozici.

Ve druhé desítce se umístil Vojtěch Ochmanský a Jan Vaňhara. Vojta s velkým náskokem zvítězil v žákovské kategorii, Jan díky větším zkušenostem konečně uplatnil své znalosti. Loni skončil až na 46. místě.

Jedna ze zajímavých pozic, která se v turnaji vyskytla. Partie pokračovala 1…cxb5 2.Sxb5 Jc6 3.Sxc6 a černý vzdal (hrozí zisk dámy i mat na e7). Černý přitom viděl vyhrávající pokračování 1…Sxa1!, ale zavrhl je pro 2.Jd6+. Vůbec si neuvědomil, že lze 2…Dxd6, protože po 3.exd6 jednoduše vyhrává 3…Sxf6.

Vojtova dominance mezi žáky byla očekávaná, překvapily však výkony dalších boskovických nadějí, Vojtěcha Radosty a Alberta Jandy. Oba se při svojí premiéře skvěle uvedli a získali nečekané množství bodů.

František Kulhavý byl nejlepším hráčem z Letovic, když vybojoval 22. příčku. Také on se postaral o překvapení v prvním kole, kde podlehl Vojtěchu Radostovi. Ještě o pár příček dále skončil Jiří Marek, kterému se tentokrát vůbec nedařilo.

Jan Havel obsadil 44. místo, Jaroslav Švancara 53. místo, Vlastimil Brda, 58. místo a Ondřej Elstner 65. místo.