Rubriky
Domácí Nepřehlédněte Turnaje

Vánoční bleskovky ovládli hráči Boskovic!

On-line turnaj v bleskovém šachu (5+2) přilákal nečekané množství zájemců. Startovalo 21 hráčů! Zvítězil Milan Boháček před Jakubem Proboštem a Tomášem Marcikánem.

Boj byl velmi napínavý. Herní systém využíval „arénu“, tedy okamžité losování volných dvojic bez dělení na jednotlivá kola. Hráči se mohou v turnaji potkat několikrát a povolen byl i „berserk“, tedy dobrovolná ztráta poloviny času na rozmyšlenou, ale v případě výhry bonusový bod do tabulky. Systém „aréna“ více ovlivňuje náhoda, než v případě klasického „švýcaru“, ale odpadá zdlouhavé čekání na začátky jednotlivých kol a atraktivní může být i opakovaný souboj mezi stejnými hráči. Zvlášť, pokud jde o první místo.

Každý z medailistů nakonec zvolil jinou strategii. Milan hrál klasicky. Neprohrál, ale zaznamenal několik remíz. Jakub s Tomášem spoléhali na berserk. Jakub hrál trochu klidněji a rozvážněji. Prvenství v turnaji ztratil především sérií proher v 6-8 partii. Tomáš naopak vsázel vše na jednu kartu. Během 90 minut odehrál 16 partií, nejvíce ze všech hráčů, ale bodovat dokázal jen v polovině z nich.

Vítěz turnaje (zde měl bílé) často potřebuje i pořádný kus štěstí. Ukazuje to i následující příklad (závěr analyzované varianty z partie Millbo – Darebak). Co má hrát černý na tahu?

1…Ve6! s převodem věže na g sloupec a rozhodujícím útokem na slabého bílého krále. V partii se stalo něco jiného a bílý (přes další hrubé chyby) nakonec vyhrál. Tato i několik dalších partií byly analyzovány na pondělním otevřeném on-line tréninku.