Rubriky
Ligy/přebory

Díky senzační výhře nad Rudicí končí áčko čtvrté

O první bod domácích se postaral Jan Vaňhara. Na začátku střední hry zkusil na soupeře nastražit past v podobě otráveného pěšce, což se povedlo a Honza získal figuru. Při pokusu vyvinout zbývající figury se soupeř dopustil hrubky a materiální rozdíl se ještě zvýšil, načež hru vzdal.

Rudičtí srovnali poté, co Radku Skoumalovi nevyšel pokus o oběť jezdce. Pozice se nicméně zhoršila až poté, co se pustil do komplikovaných variant, které se ukázaly jako nepříznivé. Mnohem divočejší byla partie Milana Boháčka, v níž byla hrána divoká varianta královského gambitu. Milanovi se postupně podařilo soupeře dostat pod velký tlak, což nakonec rozhodlo.

Na 3:1 zvýšil Jakub Probošt. Po vyrovnané střední hře hrozil ziskem jezdce a Rudičan pro jeho záchranu musel obětovat pěšce. Kuba později získal několik dalších pěšců a v partii zvítězil. Že zápas neprohrajeme, bylo jasné po vítězství Vojtěcha Ochmanského. Jeho protivník hned v zahájení přehlédl velmi nenápadnou taktiku, která by ho stála figuru. Jelikož ale vyhodnotil pozici s figurou méně bez kompenzace za jasně prohranou, rozhodl se zápletku velmi zkomplikovat. Obětoval nejprve věž a poté střelce, aby otevřel Vojtova krále a mohl se na něj pokusit zaútočit. Vojta se však ubránil a v dalším průběhu hry materiální náskok ještě zvýšil, čímž zajistil domácím bod.

Zajímavě skončila partie na třetí desce. Hostující hráč zkusil obětovat figuru, za níž postupně získal tři pěšce. Souboj s Pavlem Hubeným tím dospěl do komplikované pozice, odkud se mohl vyvíjet jakkoli. Pozice byla ale natolik náročná na propočet, že Rudičan si nepohlídal čas a v 29. tahu na něj prohrál.

Za stavu 5:1 přišla jediná remíza tohoto zápasu. V poměrně divoké střední hře získal Tomáš Marcikán pěšce, ale ve věžové koncovce o něj nakonec přišel a hráči se domluvili na remíze. Ještě jeden bod, a jak se v tabulce KP ukázalo, byl to bod veledůležitý, přidal Miroslav Veselý. Zahájení jeho partie bylo vyrovnané. Ve střední hře se soupeř rozhodl vyměnit dvě lehké figury za věž a pěšce, což se neukázalo jako dobrý nápad, Mirek posléze získal dva pěšce a dvojici střelců. V koncovce pak obětoval jednoho z nich za tři pěšce a otevření krále. V pozici dáma, střelec a pěšci e, f, g, h proti dámě, věži a žádnému pěšci už si po vynucení výměny dam vítězství nenechal ujít.

Nejenže se nám podařilo poskládat na závěrečný zápas letošní sezóny silnou osmičku, díky čemuž jsme vyhráli až překvapivě vysoko, ale dokonce máme o jediný půlbod lepší skóre než taktéž dvanáctibodové Letovice. Po nevydařeném podzimu se nám tedy po čtyřech výhrách v řadě povedlo dosáhnout na čtvrté místo v letošní KPIIA, což lze považovat za velmi dobrý výkon.

JménoRtgN6,51,5RtgNJméno
Boháček Milan Z1998101850Matuška Jan H Z
Ochmanský Vojtěch Z1799101680Toulec Richard Z
Hubený Pavel Z1721101858Crhonek Vítězslav Z
Marcikán Tomáš Z1689½½1620Klinkovský Jiří Z
Veselý Miroslav Z1676101964Nejezchleb Drahoš Z
Skoumal Radek H Z1449011563Ševčík Martin Z
Vaňhara Jan1535101494Brus Jiří
Probošt Jakub1508101655Klíma Oldřich