Rubriky
Turnaje

Lipovec pod nadvládou Boskovic

Okresní šachový turnaj přilákal do Lipovce 51 šachistů a boskovičtí se mezi nimi neztratili. Dušan Dobeš zvítězil, Ladislav Petr skončil druhý! Podobně dopadlo i vyhodnocení mládežnické kategorie, kterou suverénně vyhrál Filip Dvořáček.

Letos jako loni

Lipovecký „Okresní šachový turnaj“, hraný současně jako memoriál Zdeňka Kolmačky, se stále více stává otevřeným přeborem pořádajícího oddílu. Poslední tři ročníky stěží překonaly padesátku účastníků a rok 2009, kdy se počet hráčů vyšplhal na osm desítek, je pomalu zapomenutou minulostí. Podobně jako v minulých letech, i letos chyběli zejména silní zástupci adamovského šachu. Přestože chybí dřívější lesk, pořadatelům se opět podařilo přilákat solidní konkurenci a vítězství v tomto turnaji tak stále zůstává prestižní záležitostí…

Jiří Marek a Filip Dvořáček bojovali bok po boku a spravedlivě se podělili o 15.-16. místo.
(Zdroj: ŠK Garde Lipovec)

Velká výprava, velký úspěch

Boskovičtí nepatřili k největším favoritům na stupně vítězů. Papírově nejsilnější člen výpravy – Dušan Dobeš – byl až 4. nasazený. Přesto právě on dokázal turnaj vyhrát! Začátek se mu přitom příliš nepovedl, když hned v úvodu prohrál po hrubé chybě s Ladislavem Petrem. Nakonec však dokázal získat 7 bodů, což k prvnímu místu stačilo. Ale jak sám uznal, jen „s odřenýma ušima“. Ladislava Petra totiž cenná výhra vyburcovala k vynikajícímu výkonu, který zakončil v posledním kole výhrou nad průběžně vedoucím Vlastimilem Chládkem. Získal také sedm bodů a o pořadí na prvních místech muselo rozhodnout pomocné hodnocení. Výsledek je trochu paradoxní, protože Ladislav dokázal porazit oba dva zbylé medailisty a přesto skončil až druhý.

O medailích rozhodovalo poslední kolo…

Páté místo obsadil Pavel Hubený, který se dlouho držel mimo přední šachovnice, ale závěrečná kola mu vyšla skvěle. Osmý skončil Milan Boháček a 42. Jaroslav Probošt. Leoš Ševčík, oficiálně hráč Adamova, obsadil 17. místo a Jiří Marek z Prušánek skončil na 15. místě.

Rozhodující partie 9. kola, která průběžně vedoucího Vlastimila Chládka odsunula na třetí místo a Ladislava Petra posunula na druhé místo.

Velmi příjemným překvapením se staly výkony mladých boskovických talentů – Filipa Dvořáčka a Jakuba Probošta. Filip získal 5,5 bodu a obsadil celkové 15. místo! V loňském roce přitom skončil s pouhými 3 body až na 47. místě. Umístění je však naprosto zasloužené. Jakub měl startovní pozici výrazně těší. Lipovec byl prvním „dospělým“ turnajem, kterého se zúčastnil. Zisk čtyř bodů, obsazení celkového 38. místa a 2. místa v žákovské kategorii je také nečekaně dobrým výsledkem.