Rubriky
Turnaje

Vánoční trojboj

Během vánočních svátků navštívili hráči Makkabi trojici šachových turnajů. Nejprve se představili v Lipovci (26.12.), následně pokračovali do Sloupu (28.12.) a těsně před koncem roku zavítali do relativně vzdálené Krouny (30.12.). Přestože byly výpravy početné, výsledky se dají stěží označit za průměrné. Čest našich barev zachránil Libor Chloupek, který vybojoval 2. místo na Vánočním turnaji ve Sloupě.

Nejprve do Lipovce…

Lipovec tradičně slouží jako „zahřívací turnaj“ pro další vánoční akce. Rekordní účast 26ti hráčů slibovala napínavý boj. Očekával se zejména napínavý boj mezi dvěma nejvýše nasazenými hráči – Martinem Handlem a Jiřím Markem. Vzájemná partie byla skutečně napínavá. Jiří Marek dosáhl vyhrané pozice, ale těžká časová tíseň ho o výhru připravila. Nepomohlo ani kuriózní přehlédnutí, kdy sebral dva pěšce jedním tahem 🙂 Martin Handl zvítězil i v ostatních partiích a bezpečně zvítězil 100% bodovým ziskem! Nejlepším Boskovickým hráčem se stal Pavel Hubený (3. místo).

…potom Sloup

Sloupský „Vánoční turnaj“ je nejspíš s definitivní platností nejsilnějším okresním rapid turnajem. Úctyhodných 72 šachistů přišlo změřit své síly v devítikolovém rapid turnaji. Početná byla také boskovická výprava, čítající 9 kmenových hráčů a další dva „hosty“. Výkony bohužel zůstaly za očekáváním. Spokojen může být pouze Libor Chloupek, obsadivší druhé místo. Sedmá příčka Jiřího Marka je spíše průměrná. Ostatní zůstali za hranicemi první desítky, byť 13. místo Miroslava Veselého je možno považovat za dílčí úspěch. Svůj loňský výkon s cenou pro nejlepšího žáka nezopakoval ani Filip Dvořáček.

Z prvního místa se opět radoval Martin Handl, který získal o půl bodu víc než stříbrný Libor Chloupek. Elitní trojici doplnil Karel Švehla.

Krouna na konec

Posledním turnajem, který boskovičtí (a Martin Handl z Adamova) v roce 2011 navštívili se stal „Memoriál Jirky Pavliše“ v Krouně. Počasí nám tentokrát přálo a připravilo pro nás překvapení v podobě malé sněhové kalamity. Cesta se stala dobrodružnější a chvíli se reálně uvažovalo o předčasném návratu na základnu. Uklidňující zdělení Pavla Hubeného (neoficiálního vůdce výpravy): „Pořád máme čas, začne se až v deset. Máme velkou rezervu“, společně s náhle se objevivším „sypačem“, nám dodalo odvahu. Když jsme těsně před desátou dorazili na místo, uvítal nás starší pán velmi přátelsky: „No to je dost. Kvůli vám se tady už hodinu čeká! Já měl na odpoledne plány a teď… Já za svůj život nikdy nepřišel pozdě!“. Záhy se ukázalo, že turnaj měl začít už v devět hodin! Jenže na vině nebyl ani tak náš pozdní příjezd, jako kolaps losovacího systému. Organizátoři nakonec první kolo nasadili ručně kolem půl jedenácté…

Počáteční problémy se naštěstí podařilo vyřešit a také turnaj nabral pěkně svižné tempo. Bohužel náročná cesta a snad i trochu únava z předchozích turnajů, si vybrala svoji daň. Vzepřít se osudu dokázal pouze Martin Handl, přestože mu vůbec nevyšel úvod turnaje. Mohl si blahopřát k velkému štěstí, že některé partie dokázal aspoň remizovat. Závěr však zvládl dobře. Na první místo to sice nestačilo, ale konečné umístění (11. místo) jistou symboliku obsahuje :-).

Z boskovických se nejlépe umístili Milan Boháček na 26. místě, těsně následovaný Miroslavem Veselým na 29. místě. Zbytek výpravy více-méně pohořel. Pavel Hubený v prvním kole senzačně porazil Libora Chloupka, ale tím výčet solidních výsledků skončil. Snad jen Filip Dvořáček může být s 3,5 body relativně spokojený. Hlavní je posbírat nějaké zkušenosti.

Zazvonil zvonec…

Turnajový vánoční trojboj dopadl neslavně. S výjimkou Libora Chloupka na Vánočním turnaji zaznamenali zástupci Makkabi Boskovice přinejlepším pouze průměrné výsledky. Pozitivní zprávou je vysoká účast na jednotlivých turnajích. Příští rok se nedáme tak snadno!